לימודי משפטים

אתר לימודי משפטים מרכז בשבילכם, בצורה פשוטה וקלה לניווט את כל המידע על תואר ראשון ותואר שני במשפטים, קריירה בתחום כעורכי דין או משפטנים ולימודי משפטים בחו"ל. באתר תמצאו מדריכים, טיפים ותשובות לכל השאלות.

איפה לומדים משפטים?

לימודי משפטים לתואר ראשון

אנו נפנה אליכם יועצת לימודים אשר תספק לכם את כל המידע הדרוש ללימודי משפטים לתואר ראשון במוסדות המובילים בישראל. כל שאלה נוספת שיש לכם לגבי תנאי קבלה, הרשמה, מידע על הקמפוס ועוד, תוכלו לקבל בשיחת ייעוץ חינם. השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם.

לימודי משפטים לתואר ראשון

עורכי דין - קריירה ופיתוח


לאחר שמסיימים את לימודי המשפטים אשר אורכים כשלוש שנים וחצי, הדרך לבית המשפט עדיין ארוכה וכוללת שני שלבים עיקריים ומהותיים: שנת התמחות ומבחן הלשכה (לשכת עורכי הדין). בשנים האחרונות ענף עריכת הדין מוצף באינספור עורכי דין חדשים, אשר רובם סיימו את לימודיהם במכללות ללימודי משפטים ולא באוניברסיטאות. המספרים מראים למשל שנכון לשנת 2010, 15,790 סטודנטים למשפטים לומדים במוסדות ברחבי הארץ, כשמתוכם רק 2,900 לומדים באוניברסיטאות (כ-18% בלבד).  

איך זה קרה?בסוף שנות השמונים עלה בארץ הביקוש ללימודי משפטים, האוניברסיטאות העלו את דרישות הסף להתקבל לפקולטה למשפטים וכך בעצם "נולדו" המכללות למשפטים, אשר איפשרו תנאי קבלה נוחים יותר. כיום, סטודנט שסיים תואר ראשון במשפטים בהצלחה צריך לקחת בחשבון שאמנם מדובר במקצוע יוקרתי, אך יש עוד כמה וכמה כמוהו, שמחפשים להשתלב בשוק העבודה.

פיתוח קריירה לאחר סיום התואר הראשוןעורכי דין - משפטנים
את הקריירה בענף המשפטים, מתחיל הסטודנט כבר בשנה הראשונה ללימודיו. מרבית הסטודנטים למשפטים כיום הבינו כי ככל שיקדימו "להתברג" או למצוא לעצמם משרד בו יוכלו לעבוד כמתמחים לאחר סיום התואר, כך ייטיב להם. כשמסיימים תואר ראשון במשפטים מקבלים תואר כמשפטן, אולם על מנת לעסוק בעריכת דין יש לסיים סטאז' ומבחן לשכה.

שר המשפטים גם הבין זאת ובחודש אוגוסט 2010 חוקק תיקון לחוק ובו הוא קבע כי רק החל מחודש מרץ של לימודי השנה השלישית, יוכלו הסטודנטים להגיש מועמדות למשרד כמתמחים, וזאת על מנת לא לפגוע בתהליכי קבלה של מתמחים לסקטור הציבורי.
שלב 1 : הסטאז'

הסטאז', שנת ההתמחות, היא בעצם עבודה במשרד לעורכי דין המאפשר לכם כבוגרים להתנסות בעבודת עריכת הדין בשטח. מדובר בשנה לא קלה כיוון שממוצע שעות העבודה ביום הוא 12, והשכר שמקבלים הוא לרוב 4,500 ₪. במשרדים הגדולי יותר אפשר להגיע גם ל-6,000 אך זה לא רווח. אל דאגה, אם יש לכם פוטנציאל להצליח כעורכי דין, תוכלו בהמשך הקריירה שלכם להחזיר את ההשקעה הזו בריבית דה ריבית.

מהי הפרוצדורה הרשמית להירשם להתמחות?

 • נכנסים לאתר של לשכת עורכי הדין בכתובת  www.israelbar.org.ilשם תוכלו למצוא את המדריך המלא למתמחה.
 • מורידים מהאתר את הטפסים הבאים:
 1. טופס הרשמה להתמחות.
 2. הודעת מאמן על קבלת מתמחה.
 3. תצהיר.
 4. טופס הנפקת תעודת מתמחה.
 5. בנוסף למסמכים מהאתר עליכם לצרף: אישור זכאות להתחיל התמחות מהמוסד בו למדתם, מכתב מהמאמן שלכם, קורות חיים, אגרה לרישום ע"ס 250 ₪.

הכי חשוב: יש לשלוח את הטפסים עד 15 יום לאחר תחילת ההתמחות בפועל.

איך מוצאים עבודת סטאז'?
יש כל מיני דרכים למצוא עבודת התמחות. בכל הדרכים ההשקעה והמאמץ חשובים, במיוחד בשל הכמות הרבה של עמיתים למקצוע אשר כמוכם מחפשים משרד גם כן.

 • להתעניין באופן אישי דרך מכרים ובני משפחה שעוסקים בתחום ומכירים משרדים עליהם הם ממליצים.
 • לערוך מיפוי של המשרדים אשר מעניינים אתכם לפי הפרמטרים של איזור, התחום בו הם עוסקים ועוד, ולשלוח לכולם קורות חיים. זה לוקח כמה דקות במייל, ואפקטיבי מאד.
 • להסתכל בלוחות המודעות במוסדות הלימוד ולהתעניין עם המשרדים במכללה או באוניברסיטה.
 • להסתכל על לוחות מודעות באתר של לשכת עורכי הדין, חברות כוח אדם, קודקס (מאגר משרות עורכי דין) ועוד.
 
שלב 2 : מבחני הלשכה

אחד הסיוטים של כל בוגר תואר ראשון במשפטים הוא הלימודים לבחינות לשכת עורכי הדין. הבוגרים מתלוננים על בחינות קשות ולא הוגנות, שאלות מכשילות וכל אלו נועדו ככל הנראה לייעל את שוק המשפטנים אשר מציף את הענף. מאידך, במועד נובמבר 2010 נבחנו 1618 מתמחים בבחינה של לשכת עורכי הדין, מתוכם 84% מהנבחנים, אשר ניגשו כולם לבחינות בפעם הראשונה, עברו את הבחינה. האוניברסיטה העברית במקום הראשון עם 99% עוברים, אוניברסיטת תל אביב אחריה עם 96% עוברים, המכללות (המכללה למינהל, מכללת נתניה, הקריה האקדמית אונו) אי שם באמצע עם ממוצע של 80% עוברים.

כמה מרוויח עו"ד מתחיל?

לאחר שמסיימים את שנת ההתמחות ועוברים בהצלחה את בחינות הלשכה, מתחילה הקריירה על אמת. עורך דין מתחיל משתכר בממוצע בין 10,000-15,000 ₪ בתחילת הקריירה שלו. בפרקליטות המדינה או בביהמ"ש העליון, מקבל עו"ד מתחיל 7,000 ₪ (בפרקליטות) ו-6,322 (בביהמ"ש העליון). כמובן שהמספרים יפים ונכונים לאיזור המרכז, בפריפריות וגם בערים הגדולות בשאר הארץ, המספרים נמוכים באופן משמעותי. שם מדובר ב,9000 ₪ ברוטו לעורך דין עם ניסיון!

בנוסף ישנם תחומים רבים נוספים בהם יוכל לעסוק עורך דין לאחר סטאז' כמו ייעוץ משפטי לגורמים פרטיים ועסקיים, עורכי דין רשלנות רפואית ועוד. בעתיד יוכלו עורכי הדין לעסוק בתחומים נוספים למשל נוטריון (בתום 10 שנות ניסיון), פרשנות משפטית וייעוץ משפטי בכיר.
רוצים לקבל פניות ממוסדות לימודים בתחום משפטים?
אנחנו כאן כדי לחסוך לכם זמן וטירחה
הפרטים שלכם לא יועברו לגורם אחר
מלאו פרטים מדוייקים על מנת שתקבלו מענה יעיל ומהיר
שם מלא
טלפון
אימייל
אזור מגורים
המוסדות אליהם נשלחים הפרטים:
לימודי משפטים לתואר ראשון